Prawo jazdy. Czy trzeba je posiadać, by jeździć motocyklem?

motocykl

Jazda na motocyklu to marzenie wielu nastolatków. Często też bywa celem westchnień dorosłych, dla których blokada jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Czy można prowadzić motocykl nie posiadając odpowiednich uprawnień?

 

Czy na motocykl potrzebne jest prawo jazdy?

Na każdy motocykl 125 cc oraz o większej pojemności powinno się posiadać odpowiednie uprawnienia.  Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Jazda na motocyklu to uczestnictwo w ruchu drogowym. Osoby nie znające przepisów, oraz nie umiejętnie poruszające się na motocyklu stwarzają zagrożenie dla innych. Dlatego ważne jest wcześniejsze odpowiednie przeszkolenie, by móc jeździć po drogach

Jak wygląda kurs i egzamin?

Kurs na kat A wygląda podobnie jak na samochód. Jest on podzielony na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Teoria składa się z 30 godzin, podczas których uczy się zasad ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy.motocykl i kobieta

Zajęcia praktyczne to 20 godzin jazy na placu manewrowym i w mieście. Przed przystąpieniem do tej części nauki, instruktor powinien pokazać budowę i działanie poszczególnych elementów motocykla, takich jak gaz, hamulec i sprzęgło. Powinien również pokazać jak powinno się dbać o poszczególne elementy motocykla, np. jak smarować łańcuch.

Jazda na placu ma na celu wyćwiczenie utrzymania równowagi na motocyklu, podstawowe pozycje, naukę skrętów i bardziej skomplikowanych manewrów.

By móc przystąpić do egzaminu konieczne jest przejście badań lekarskich, po których otrzyma się orzeczenie lekarskie, które potwierdzi brak albo wskaże istnienie przeciwwskazań do prowadzania pojazdów. Osoby mające mniej niż 18 lat, dodatkowo wymagają przedstawienia zgody rodziców.

Do egzaminu można przystąpić taką mając tylko 14 lat. To tzw. Kategoria AM uprawniająca poruszanie się pojazdami dwu, trzy i pozwala na prowadzenie motocykli o mocy silnika do 11 kW a także motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW.

Wyższa  kategoria dla motocykli – A2 wymaga posiadania co najmniej 18 lat która umożliwia prowadzenie motocykli o mocy nie większej niż 35 kW a także motocykla trójkołowego o mocy nieprzekraczającej 15 kW.

Najwyższa kategoria A wymaga ukończenia 21 lat. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy posiada się prawo jazdy A2 od dwóch lat, wtedy do egzaminu na kategorię A można przestąpić w wieku 20 lat.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin na motocykle wygląda tak samo, jak w przypadku aut osobowych. Składa się on z trzech części: teoria, plac i praktyka.

Część teoretyczna to 32 pytania z ruchu drogowego. Wymaganie jest uzyskanie 68 punktów.

Praktyka wymaga jazdy na placu manewrowym i w mieście. Instruktor powinien dobrze wyszkolić kursanta w tej kwestii. Wyzwaniem staje się jazda w mieście, która sprawia największą trudność.

Czy jest jednak nadzieja?

Każda jazda motocyklem wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Są jednak dwa wyjścia. Jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, możesz poruszać się motocyklem do pojemności 125cc bez konieczności posiadania dodatkowych uprawnień.

Inna zasadą cechują się motocykle do 50cc, które…. Nie są traktowane jak motocykle. Aby nimi jeździć wystarczy karta rowerowa dla osób do 18 roku życia. Jeżeli masz więcej, możesz po prostu wsiąść i cieszyć się jazdą.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *