Konsumpcja związku po zawarciu małżeństwa, czy to ma sens?

Mimo tego, że od 17 lat żyjemy w XXI wieku, wciąż wiele osób woli poczekać ze współżyciem do zawarcia związku małżeńskiego. Czy w dzisiejszych czasach ma to sens i czy niesie ze sobą zagrożenia?

 

Dlaczego ludzie czekają ze współżyciem do ślubu

Ze współżyciem czekają głównie ludzie wierzący. O tym, że seks przedmałżeński jest grzechem mówi paragraf 2350 katechizmu Kościoła Katolickiego „Narzeczeni są powołani do życia w czystości przez zachowanie wstrzemięźliwości. Poddani w ten sposób próbie, odkryją wzajemny szacunek, będą uczyć się wierności i nadziei na otrzymanie siebie nawzajem od Boga. Przejawy czułości właściwe miłości małżeńskiej powinni zachować na czas małżeństwa. Powinni pomagać sobie wzajemnie we wzrastaniu w czystości.”

Katolicy konserwatywni katolicy traktują seks przedmałżeński jako odwrócenie się od boga a wstrzemięźliwość jako próbę wiary.

Czy wstrzemięźliwość w dzisiejszych czasach ma sens?

W dawnych czasach powodem do czekania na ślub była bardzo silnaCharming bride and groom in their bedroom wiara społeczeństwa, od której odstępstwa karano nawet śmiercią. Wstrzemięźliwość powstała również z pobudek politycznych, jak w przypadku celibatu u księży, który powstał tylko po to, aby ich dzieci nie dziedziczyły dóbr kościelnych. W dzisiejszych jednak czasach tego typu zachowanie nie ma zbytnio racji bytu.

Osoby, które czekają z seksem aż do ślubu traktują ten czas jako element zaufania, a sam seks wiążą z  nagrodą w postaci bliskości drugiej osoby. Zdecydowanie lepiej skonsumować związek po raz pierwszy podczas podnóży poślubnej, niż po raz setny. Jednak często takie osoby są narażone na brak akceptacji ze strony społeczeństwa. Istnieje zagrożenie, że pary nie dobrały się odpowiednio pod względem seksu, mają inne oczekiwania oraz wyobrażenie, a czekanie z tym do ślubu może tylko zwiększyć rozczarowanie i zakończyć się rozwodem  Wiele tez par nie wytrzymuje tej próby, zazwyczaj z winy jednej ze stron, i rozstaje się. Efektem może być brak doświadczenia w życiu seksualny w podeszłym wieku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *