Jakie chleb jeść na diecie?

chleb

Produkty zbożowe, zwłaszcza pieczywo, odgrywają zasadniczą rolę w żywieniu ludzi na całym świecie. Większość z nas lubi zapach i smak świeżego chleba czy bułek, a bez nich nie wyobrażamy sobie smacznego śniadania. Dietetycy zalecają, by codziennie zjadać 5 porcji produktów zbożowych. Które pieczywo wybrać? Co powinny jeść osoby odchudzające się?

Rodzaje pieczywa. Który chleb kupić?

Wchodząc do piekarni, jesteśmy kuszeni zapachem pieczonego chleba i bułek. Najbardziej powszechne i najtańsze jest pieczywo pszenne, które robi się z mąki pszennej z dodatkiem drożdży, na przykład tradycyjne chleby, kajzerki, pieczywo tostowe, bagietki czy grahamki. Jeśli do podstawowego przepisu dodamy trochę masła, cukru i jajek, otrzymamy pieczywo słodkie, nazywane półcukierniczym. Ten rodzaj pieczywa jest reprezentowany przez chałki, bułek czy rogali maślanych, a osoby na diecie zdecydowanie powinny unikać. Pieczywo żytnie robi się z mąki żytniej ciemnej lub jasnej, często na zakwasie, a w składzie może mieć maksymalnie 15% mąki pszennej. Pieczywo mieszane, czyli pszenno-żytnie powstaje z mąki pszennej i żytniej, najczęściej na drożdżach. Do chleba i bułek dodaje się ziarna, na przykład słonecznika, soi albo nasiona lnu czy sezamu.

Po jakie rodzaje pieczywa powinny sięgać osoby odchudzające się?

W naszym kraju pieczywo produkowane jest zazwyczaj z mąki żytniej lub pszennej. To jednak nie rodzaj zboża, które zostało wykorzystane do produkcji mąki powinno być najważniejszym kryterium przy jej wyborze. Warto spojrzeć także na typ mąki, z którego zrobiony jest chleb. Typ mąki oznacza zawartość składników mineralnych w 100 kg mąki. Mąka pszenna typ 500 zawiera 500 g składników mineralnych w 100 kg mąki, a mąka pszenna typ 1850 (mąka graham) zawiera 1850 g składników mineralnych w 100 kg. Mąka graham dostarczy organizmowi więcej składników odżywczych. Kupujmy prawdziwy chleb żytni robiony na zakwasie, bez dodatku drożdży. Zakwas chlebowy to źródło dzikich drożdży, cennych kwasów oraz bakterii mlekowych. Jego dodatek zwiększa przyswajanie wapnia i żelaza, poprawia pracę jelit i pobudza trawienie. Taki rodzaj pieczywa jest najlepszy dla osób odchudzających się. Chleby pszenne dostępne w piekarniach produkowane są z udziałem drożdży. Producenci częściej dodają do nich spulchniacze, sztuczne kwasy i substancje zapobiegające pleśnieniu. Drożdże są bezpiecznym składnikiem, ale pieczywo z ich dodatkiem jest gorszej jakości niż pieczywo na zakwasie.

Ile kalorii ma chleb?

Chleb ma różną kaloryczność. Pieczywo chrupkie ma ich najmniej, ale jednocześnie jedna kromka jest najlżejsza. Jego kromka waży jednak tylko 7 g, podczas gdy kromka chleba razowego około 35 g. Jednak kromka chleba żytniego dostarcza 74 kalorie, jedna bułka grahamka 270 kalorii, a bułka kajzerka 190 kalorii. Podczas diety odchudzającej zaleca się spożywanie produktów o niskiej kaloryczności i wysokiej wartości odżywczej. Spośród pieczywa najlepiej więc zjadać chleb razowy (zarówno pszenny, jak i żytni), chleby graham oraz bułki grahamki. Unikać zaś należy pieczywa wyprodukownego z jasnej mąki oraz produktów maślanych. W jadłospisach można uwzględniać również pieczywo z dodatkiem ziaren (słonecznik, nasiona lnu, pestki dyni, nasiona chia), które stanowią dodatkowe źródło składników odżywczych.

Pyszne i pachnące pieczywo to prawdziwy przysmak. Kiedy się odchudzamy, nie rezygnujmy z pysznego chleba. Wybierajmy ten zdrowy, żytni i jedzmy go bez wyrzutów sumienia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *