Jak dbać o swój laptop

Komputer, jak każdy sprzęt elektroniczny wymaga szczególnej dbałości, aby pracować jak najdłużej. Laptop, w związku z tym, że cechuje się praca mobilną jest szczególnie narażony na uszkodzenia wynikłe z braku dbałości o jego stan. Jak więc dbać o sprzęt, aby pozostał z nami jak najdłużej?

Bateria w komputerze to największe zagrożenie

Dzisiejsze komputery przenośne są smukłe i lekkie, co sprzyja ciągłemu przenoszeniu z miejsca na miejsce. W związku z tym przez większość czasu nieustannie pracuje na baterii, która jest ładowana co jakiś czas. Współczesnym akumulatorom nie grozą niepełne cykle ładowania, które ładują baterię tylko w kilkudziesięciu procentach. Każda bateria ma jednak swoją żywotność wyrażoną w cyklach. Jedno pełne naładowanie baterii równa się jednemu cyklowi. Zwykła bateria może mieć żywotność 1000 cykli, po przekroczeniu których traci swe właściwości i może przestać działać. Z tego powodu dobrą praktyką jest zmniejszenie cykli ładowania do baterii do minimum poprzez wyciągnięcie jej i pracowanie bezpośrednio na ładowarce. Bateria powinna zostać podpinana tylko wtedy, gdy chcemy przenieść laptop lub pracować tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania. Dzięki temu żywotność baterii może wydłużyć się nawet kilkukrotnie!

Uważaj, co jeść!

Większość osób je lub pije pracując przy komputerze. Nie bez powodu często w pracy jest zakaz spożywaniu posiłków przy laptopie. Drobne okruchy dostają się pod klawisze, w najgorszym scenariuszu mogąc uszkodzić komputer, np. poprzez okruch, który dostanie się do wiatraczka chłodzenia, lub po prostu blokując dany klawisz. Przypadkowe wylanie płynu może całkowicie uszkodzić sprzęt! Dlatego należ dbać o częste czyszczenie klawiatury, na której się pracuje. Większość laptopów umożliwia łatwe odpięcie klawiatury za sprawą klipsów, niektóre wymagają odkręcenie jednej lub dwóch śrubek. Problem pojawia się, gdy komputer wymaga rozkręcenia całej obudowy, aby dostać się do komponentu. W tym przypadku wymagana jest pomoc serwisanta.

Pomocne bywają również środki czyszczące do klawiatury, np. powietrze w sprayu, które wydmuchuje okruchy spod klawiszy.

Wszystko o laptopach

Nie pozwól, aby sprzęt się uszkodził mechanicznie!

Jednym z powodów upadku sprzętu jest niechlujstwo. Kładzenie komputera w nieodpowiednim miejscu, np. gdzieś w przejściu lub na stercie ciuchów „na chwilę” to gotowy przepis na nieszczęście. Laptop zawsze powinien spoczywać na bezpiecznym i płaskim podłożu, aby uniemożliwić jego przypadkowe strącenie. Komputer nie powinien również leżeć na łóżku lub innej miękkiej powierzchni, gdyż w ten sposób zakrywane są jego wywietrzniki powietrza, co powoduje gwałtowny wzrost temperatury. Aby bezpiecznie dla komputera móc pracować na łóżku, należy zakupić odpowiednią podstawkę chłodzącą, która nie dopuszcza, aby temperatura m.in. procesora osiągnęła niebezpiecznie wysoki poziom.

Nawet, jeżeli komputer jest używany tylko w domu, jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest torba ochronna. Jest ona przydatna podczas przenoszenia sprzętu minimalizując ryzyko uszkodzenia lub zarysowania sprzętu. Może być także wykorzystywana do bezpiecznego przechowana laptopa w domu po skończonej pracy, aby zapobiec uszkodzeniu (lub nawet korzystaniu) przez dzieci.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *