Co sprawdzić w aucie przed wyjazdem na wakacje?

 

Największy wakacyjnym koszmarem jest przymusowy postój w niewielkiej miejscowości, gdzie nie tylko trudno o jakąś atrakcję turystyczną, ale przede wszystkim o hotel i jadłodajnię. A wystarczyło dokonać przeglądu samochodu przed wyjazdem, by nie czekać w napiętej atmosferze na nową część do układu hamulcowego, która – biorąc pod uwagę nadzwyczajne warunki naprawy – pochłonie część wydatków na wymarzone wakacje. Co sprawdzić w aucie przed wyjazdem na wakacje, by taka sytuacja nie miała miejsca?

Najważniejsze są hamulce

W okresie wakacyjnym warto pamiętać, że nie tylko my mamy urlop – przynajmniej kilkaset tysięcy Polaków wsiądzie do swoich samochodów w tym samym czasie i rozpocznie podróż po polskich drogach. Po wielu godzinach jazdy spada jednak cierpliwość i koncentracja kierowców, a w takich sytuacjach nie trudno o stłuczkę. By zwiększyć swoje bezpieczeństwo w czasie wakacyjnych szaleństw, należy sprawdzić układ hamulcowy – drobna niesprawność pozwala na przemieszczanie się na krótkie dystanse, ale źle działający układ hamulcowy na długich trasach może być powodem zagrożenia życia. Sprawdzając układ hamulcowy, należy przyjrzeć się klockom hamulcowym, tarczy, szczękom hamulcowym i oczywiście sprawdzić poziom płynu hamulcowego.

Odpowiednie opony na długi trasy

Polskie przepisy mówią, że minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm – gdy jest on mniejszy, koniecznie trzeba wymienić opony w danej osi. Dlaczego jest to czynność konieczna? Ponieważ przy mokrej nawierzchni, nawet wówczas, gdy mamy sprawny układ hamulcowy, samochód może wpaść w poślizg lub mieć trudności z wyhamowaniem. Warto również zwrócić uwagę, czy na bokach opon nie pojawiły się otarcia od dynamicznej jazdy blisko krawężników lub po nich. Jeśli takowe istnieją – opona jest słabsza i kwalifikuje się do wymiany. Przed wyjazdem na wakacje należy również sprawdzić ciśnienie w oponach – również w oponie zapasowej. Po cóż nam opona zapasowa, która nie nadaje się do jazdy?

Układ chłodzenia

Latem, przy podwyższonych temperaturach, dobrze jest pamiętać, że także elementy samochodu szybciej się nagrzewają. Przed wyjazdem dobrze jest skontrolować poziom płynu chłodzącego, wentylatory oraz pompę wody – przegrzanie silnika może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia i całkowicie zepsuć wypad wraz z rodziną w odległe zakątki Polski.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przygotowując samochód do podróży, oprócz sprawdzenia układu hamulcowe, stanu opon i układu chłodniczego, koniecznie trzeba dokonać kontroli płynów eksploatacyjnych i kontroli świateł. Niby są to drobiazgi, ale z daleka od domu i bez potrzebnych narzędzi i części, wymiana zwykłej lampy w reflektorze może nastręczać wielu trudności, generować dodatkowe koszty i być powodem nieprzyjemnej atmosfery. Ponadto trzeba sprawdzić, czy samochód jest wyposażony w obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę pierwszej pomocy, kamizelkę odblaskową, ale również podnośnik i klucze do kół. Dzięki nim można zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *