3 podstawowe różnice pomiędzy tanim a drogim smartfonem

 

Przed kupnem owego telefonu niektórzy zadają sobie pytanie, czy potrzebują drogiego smart fonu nie do końca rozumiejąc, czym one się od siebie różnią poza wyglądem. Według sprzedawców w sklepie, większość klientów wybór swojego telefonu opera na trzech punktach: marce sprzętu, cenie sprzętu i cyferkach. Czy słusznie?

 

Decydując się na model i kilkaset złotych tańszy bardzo często otrzymuje się model „wykastrowany” o niektóre funkcje. Tak jest z najtańszymi modelami, które poza okrojeniem z niektórych możliwości, mają słabsze parametry, co przekłada się na komfort ich użytkowania. „Bardzo często” jest jednak użyte celowo, ponieważ na rynku można kupić flagowe modele sprzed roku lub dwóch lat, które poza brakiem kilku funkcji z niczym nie przegrywają z najnowszymi telefonami. Skupy się jednak na tańszym i droższym telefonie z tego samego roku. Co można stracić, próbując oszczędzić?

Aktualizacja oprogramowania

Wśród telefonów z systemem Android, posiadacze tańszych modeli nie mają co liczyć na wieloletnią aktualizacje oprogramowania. W zasadzie nie mają co liczyć na to, że po roku ich smart fon się aktualizację. Modeli telefonów na tym systemie jest tak dużo, że producenci skupiają się tylko na swoich głównych modelach Dla Samsunga będzie to serii S i Note, dla LG seria G (poza G Flex) a dla Huawei seria P. Są co prawda telefony ze średniej półki, które dostaną dostaną aktualizacje rok a nawet dwa lata po premierze, jednak są to naprawdę wyjątki.

Aparat fotograficzny

Zapytacie „ale jak to, mój telefon za 1000 zł ma tyle samo mega pikseli co telefon za 2000 zł!”. Otóż może tak być, i może tylko wydawać się, że tak jest. Ilość mega pikseli w telefonie to tylko zabieg marketingowy. Mimo, ze telefony osiągnęły już 43 megapiksele (Nokia 1020) to aparaty fotograficzne zatrzymały się na 16MPx. To powinno dać do myślenia.

A więc co się różni?

Przede wszystkim matryca. W droższych telefonach może być większa, dzięki czemu zdjęcia będą nieporównywalnie większe. Telefony ze średniej półki mają przysłonę powyżej wartości f2.2, podczas gdy najlepsze telefony zeszły poniżej f1.9. Im mniejsza jest wartość, tym aparat robi lepsze zdjęcia w ciemności.

Ale to nie wszystko. Producenci często ucinają funkcje fotograficzne ni dodaj ich do systemu, mimo że aparat jest ten sam co w droższym modelu (przykład LG Flex 2 i G4)

Jakość wykonania

Jest to rzecz, która najbardziej rzuca się w oczy. Smartfony za ok. 500 zł są wykonane z niskiej jakości plastiku. Wydając kilka tysięcy złotych za telefon można oczekiwać szkła oraz hartowanego metalu.

Tanie modele są także pozbawione trudnego do zarysowania szkła, a często nawet ich wyświetlacz wykonany jest z plastiku. Te najniższej jakości wykonanie przypada tylko nie markowy telefonom. Decydując się jednak na którykolwiek model na rynku, nawet ten z nierysującym się ekranem, należy dokupić szkło hartowane do telefonu, ponieważ jego brak może w bolesny sposób pokazać, że nietłukące się ekrany wcale takie wytrzymałe nie są.

 

Bateria!

Wbrew pozorom, bateria w tanich telefonach jest lepsza, ponieważ jest wymienna. W najdroższych telefonach bateria są niewymienialne. W razie uszkodzenia telefon czeka naprawa serwisowa, która może trwać kilka tygodni. Niemal we wszystkich telefonach z niższej półki taką baterie można wymienić w ciągu minuty, nie wspominając o tym, że można dokupić drugą, aby w razie rozładowania tej pierwszej można było ją podmienić.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *