10 faktów na temat picia wody

Woda picie

Woda jest bardzo ważna dla naszego organizmu, więc musimy ją pić, a jeśli jej brakuje, ciało nie działa dobrze. W związku z tym musimy regularnie uzupełniać zapasy tego budulca. Szacuje się dorosły człowiek powinien przyjmować 2,5 litra płynów dziennie. 20% wody dostarczamy wraz z pokarmami, więc musimy wypić od 1,5 do 2 litrów.

5 faktów na temat wody

Woda uczestniczy w termoregulacji. Gruczoły potowe wydzielają wodę, która, podczas parowania z powierzchni skóry, ochładza organizm. Potu nie powinno się wycierać, gdyż podczas odparowywania pomaga w termoregulacji. Kiedy jest gorąco, musimy pić dużo wody, gdyż ciało szybką ją traci. Organizm nie jest w stanie magazynować wody, a traci ją na wiele sposobów. Po pierwsze, są to utraty fizjologiczne związane z oddychaniem, poceniem się, oddawaniem moczu i stolca. Do tego dochodzi utrata wynikająca ze wzmożonego wysiłku fizycznego, wysokiej temperatury ciała lub otoczenia. Uczucie pragnienia jest pojawia się, gdy w organizm odczuwa już brak wody. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie, a trzeba pić jeszcze więcej, jeśli uprawimy sport i intensywnie się pocimy. Więcej wody potrzebujemy także w upały. Pamiętajmy, że szklanka herbaty odpowiada 1/2 szklanki wody. Jeżeli w organizmie jest za mało wody, możemy mieć zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją i logicznym myśleniem, a utrata 10% może spowodować śmierć. Należy również pamiętać, że wysiłek fizyczny bez spożycia odpowiedniej ilości płynów przynosi więcej złego niż dobrego.

Czy w organizmie może być za dużo wody? Jak pić wodę?

Wody nie można przedawkować i trudno mówić o efektach ubocznych jej spożycia. Jedyny przypadek, o którym należy wspomnieć, to maratończycy. Przy długich i intensywnych wysiłkach, nadmierna ilość płynów może powodować rozrzedzenie krwi. Pamiętajmy, że wodę trzeba popijać niewielkimi łykami, co kilka chwil. Powoduje to lepsze nawodnienie niż jednorazowe wypicie dużej ilości płynu. W trakcie wysiłku można pić wodę zmieszaną z sokiem w proporcjach 1:1, z dodatkiem odrobiny soli kuchennej. Taki płyn umożliwi maksymalnie szybkie nawodnienie. Lepiej pić wodę niegazowaną, ale dodatek dwutlenku węgla może jednak mieć pozytywne działanie. Gazowaną wodę poleca się szczególnie u osób będących na diecie odchudzającej, gdyż rozciągnięcie ścian żołądka pod wpływem dwutlenku węgla powoduje pobudzenie nerwu błędnego i zmniejszenie apetytu. Taką wodę warto też pić po zakończeniu wysiłku fizycznego, ponieważ powoduje szybsze nawodnienie organizmu. Jeśli mamy tendencję do zatrzymywania wody w organizmie, również pijmy jej więcej.

Trudno przecenić znaczenie wody. Pamiętajmy, by codziennie pić kilka szklanek tego cennego napoju. Dzięki temu wszystkie organy naszego ciała będą działać sprawnie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *